reklam 1reklam 1
reklam 2reklam 2
Yaşam

Zayıflamak isterken kilo almayın!

Kilo vermek ve sağlıklı bir şekilde zayıflamak herkesin önemli isteklerindendir. Fakat bazı zamanlarda, zayıflamaya çalışırken yanlış yapılan uygulamalar nedeniyle kilo alanlara da rastlanmaktadır. Beslenme ve Diyet Uzmanı Merve Kalelioğlu, zayıflarken dikkat edilmesi gerekenleri ve diyet hakkında doğru bilinen yanlışları sizler için anlattı.

Alışılmış hayat tarzı değiştirilirken diyet kurallarına da uyulması ile kilo vermek mümkündür. Ancak, en önemli zayıflama kuralları olan az ama sık yemek yeme ile günlük hareket miktarının arttırılmaması halinde, bir de buna yanlış bilinen bilgiler eklendiğinde kilo alındığı görülmektedir.

DİYET, İRADE İŞİDİR

Zayıflamak isteyenlerin yapması gereken ilk ve en önemli husus, iradeli bir başlangıç yaparak, normal yaşam alışkanlıklarını değiştirmektir. Bunun için öncelikle günlük alınan kalori ve yağ miktarı azaltılmalıdır. Porsiyonlar düşürülmeli ancak ara öğünlerle birlikte öğün sayısı ve sıklığı arttırılmalıdır. Su tüketiminde en az 2 litre su içilmesine gayret gösterilmeli, ayrıca yapılan diyet egzersizlerle desteklenmelidir. Alınan kalori miktarının azaltılması yanında, günlük hareket katsayısının arttırılması zayıflamayı kolaylaştıracaktır.

Bunun için ara öğünlerle birlikte günlük 6 öğün gıda tüketilmesi ve en az 1 saat yürüyüş, koşu, yüzme ya da bisiklete binmek gibi aktiviteler yapılması faydalı olacaktır. Öğünlerde sebze ağırlıklı beslenmeye gayret gösterilmeli, yoğurt ve yeşillikli salatalar bolca tüketilmelidir. Balık ya da etli yemekler kendi yağında ya da ızgara olarak pişirilerek tüketilmelidir.

Facebook Yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı