Yabancı iş gücü ülkeyi terk ediyor!

Mevcut asgari ücretle değil ayın ortası, ayın başını bile göremediğini söyleyen vatandaş, işsizlikle de boğuştuğunu artık dayanacak gücü kalmadığını Yenigün mikrofonlarından dile getirdi.

Yabancı iş gücü ülkeyi terk ediyor!
16 Mart 2021 - 17:00
Reklam
YENİGÜN I Taha Can GÜRLEK

Mevcut asgari ücretle değil ayın ortası, ayın başını bile göremediğini söyleyen vatandaş, işsizlikle de boğuştuğunu artık dayanacak gücü kalmadığını Yenigün mikrofonlarından dile getirdi.

Pademinin yerle bir ettiği ülke ekonomisi ve beklenen iyileşmeyi sağlamayan asgari ücretle yaşamaya çalışan vatandaş, “Pandemi başladığından bu yana hiçbir gelirimiz yok, geçimimizi sağlayamıyoruz. Salgından dolayı işsizim, devlet yardımcı olmuyor, olduğunda da geç kalıyor” şeklinde isyan etti. 

Ülkede işçi statüsünde bulunan bazı vatandaşlar ise pandemi dolayısı ile işsiz kaldıklarını, ev kirası, elektrik, su ve faturalarla mevcut durumda baş edemediklerini dile getirerek, “Yarın ülkeme dönüyorum, KKTC’ye iş gücü olarak gelmenin hiçbir anlamı yok, kazancı zararından çok daha az. Çalışmak için tercih edeceğim son yer” dedi. 

Asgari Ücret Tespit Komisyonu 2021 yılının ilk asgari ücretini brüt 4 bin 400 TL, net de 3 bin 820 TL olarak açıklamıştı. Ancak bu rakam ne işçileri, ne de işverenleri memnun etti. Asgari ücret üzerine devam eden tartışmayı Yenigün vatandaşa sordu.

"Ay sonunu değil ayın başını bile göremiyoruz"

Turizm sektöründe çalışan bir vatandaş, "Turizm sektöründe çalıştığımız için hiçbir gerilimiz yok, asgari ücret yeterli değil. Hiçbir zaman yeterli olmadı zaten. Ay sonunu değil ayın başını bile göremiyoruz" diyerek, pandemi yüzünden ciddi sıkıntılar yaşadıklarını kaydetti.

"Zar zorda olsa bir şekilde geçinebiliyoruz, kiralar malum ortada"

Ülkenin mevcut yaşam koşullara dikkan çeken bir vatandaş, "Zar zorda olsa bir şekilde geçinebiliyoruz. Tabiki  bizim geçinebiliyor olmamız herkesin aynı durumda olduğu anlamına gelmiyor. Kiralar malum ortada" şeklinde ifadesiyle, kiraların yüksek olmasının asgari ücret ile çalışan kesimi ne denli zor duruma soktuğunun altını çizdi.

"Devlet yardımcı olmuyor, olduğu zamanda çok geç kalıyor"

Ülkede yaşanan olumsuzluklara dikkat çeken bir vatandaş, "Asgari ücreti yeterli bulmuyorum, şu an çalışmıyorum. Bu padenmi sürecinden dolayı zaten bütün işletmeler işerli durduruyor, bu sebepten de Türkiye'ye dönüş yapıyorum. Devlet yardımcı olmuyor, olduğu zamanda çok geç kalıyor" diyerek, mevcut durumdan bunaldığını ve devletin yardım konusunda yetersiz kaldığını dile getiren vatandaş, Türkiye'ye döneceğini belirtti.

"Ay sonunu getirebiliyoruz en azından"

Tek başına yaşadığını belirten bir vatandaş, "Çalışıyorum, tek başıma yaşadığım için asgari ücret bana yeterli, ay sonunu getirebiliyoruz en azından" en azından ay sonunu getirebiliyoruz şeklinde asgari ücreti değerlendirdi.
Reklam

YORUMLAR

  • 4 Yorum