Uçaner: 88 vaka ülke nüfusuna oranla çok ciddi bir rakam

Acil Durum Hastanesi Başhekimi Dr. Erol Uçaner, vaka sayılarında ciddi bir pik yaşandığını ve arkasından zirvenin geleceğini belirtti.

Uçaner: 88 vaka ülke nüfusuna oranla çok ciddi bir rakam
08 Nisan 2021 - 13:19
Reklam

Acil Durum Hastanesi Başhekimi Dr. Erol Uçaner,  katıldığı bir Tv programında  pandemideki son durumu değerlendirdi.

Vaka sayılarında ciddi bir pik yaşandığını ve arkasından zirvenin geleceğini belirten Uçaner, son açıklanan 88 vakanın ülke nüfusuna oranla çok ciddi bir rakam olduğunu vurguladı.

Uçaner, “Umut ettiğimiz nokta artık bir an önce pikin sonlanıp, artışın zirvede durması ve düşüşe geçmesidir. Unutmamalıyız ki tespit edilen vaka 8 bin kusur test içinde binde bir sayılır. Genel olarak çok ciddi bir rakam olmasa da bu 88 vaka ülke nüfusuna oranla çok ciddi bir rakamdır” dedi.

88 vakanın sağlık durumlarının da önemli olduğunu belirten Erol Uçaner, hastaneden otele sevk edilen hasta sayısı, vakalar arasındaki semptomsuzlar ve taburcu olan sayılarının da hastanedeki işleyişte önem arz ettiğini ifade etti.

 

Dr. Erol Uçaner, şu anda hastanedeki yatak kapasitesinin yeterli olduğunu ancak olası bir artış için ek tedbirlerin de hazırda bekletildiğini vurguladı.

Uçaner, “bir odada iki kişiye oksijen verilebilecek düzenlemeler yapıldı. Bunun yanında 30 adet daha, hastanede bekletilmek üzere yatak getirtiyoruz. Yoğun bakımda 22 yatak kapasitemiz var. Merkezde 86 hastaya aynı anda hizmet verebilir durumdayız, gelecek olan yataklarla da bu kapasite artacak. Bunun yanında Barış Ruh ve Nöroloji serisinde olmak üzere toplamda 160, 170 hastaya hizmet verebilecek hazırlığımız yaptık” dedi.

Semptomsuz vakaların artışıyla bağışıklığın da güçlendiğini dile getiren Uçaner, bunun sevindirici olduğunu söyledi. 

Reklam

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • NEVŞUNEMÂ
    1 ay önce
    TATLI DRUMUZDAN ACI SÖZLER .BE DR BEY BİRAZ MORAL VERECEN BE BU MİLLETE HERŞEY AŞİKARLANMAZ BRE DRCUĞUM HALK YIKILDE BE ZATEN .