reklam 1reklam 1
reklam 2reklam 2
Dünya

Trump çıldırdı! ‘Kovalar dolusu para çıkarıyorlar’

ABD Başkanı Donald Trump, Çin ve Avrupa Birliği'ni (AB) "şımarık" olarak nitelendirdi.

Trump, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile Beyaz Saray’daki  görüşmesinin ardından, basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Bugün Washington’da ABD Hazine Bakanlığında Amerikalı ve Çinli  yetkililer arasında başlayan ikinci tur ticaret müzakereleri hakkında konuşan  Trump, müzakerelerin başarıyla sonuçlanmasından “şüpheli” olduğunu belirterek,  “Müzakereler başarılı olacak mı? Şüpheyle bakıyorum. Çünkü Çin çok şımarık bir  hale geldi. Avrupa Birliği çok şımarık bir hale geldi. Diğer ülkeler de çok  şımarık hale geldi, çünkü ABD’den ne isteseler her zaman yüzde 100 elde ettiler.  Bunun daha fazla gerçekleşmesine izin veremeyiz.” diye konuştu.

Avrupa Birliği, Japonya, Güney Kore ve diğer ülkelerin yıllardır  ABD’den“kovalar dolusu” para çıkardığını öne süren Trump, “ABD için ticaret her zaman tek yönlü bir yol oldu.” yorumunu yaptı.

ABD’nin Çin tarafından yıllardır “kazıklandığını” ifade eden Trump, “Bunun için Çin’i suçlamıyorum. Bizim ülkemizin geçmişteki liderlerini suçluyorum.” dedi.

Trump, mart ayı başında, ithal çelik ve alüminyuma sırasıyla yüzde 25  ve yüzde 10 gümrük tarifesi uygulanacağını açıklamıştı.

Çin, bunun üzerine, ABD’den ithal edilen yaklaşık 3 milyar dolar  tutarındaki 128 ürüne yüzde 15 ila yüzde 25 vergi getireceğini duyurmuştu.

Donald Trump hükümeti, nisan ayı başında, Çin’den ithal edilen ve  toplam değeri 50 milyar doları bulan yaklaşık bin 300 ürüne yüzde 25 ek gümrük  tarifesi getireceğini bildirmişti.

Çin ise misilleme olarak, ABD’den ithal edilen 50 milyar dolar  değerinde 106 ürüne yüzde 25 vergi getirileceğini belirtmişti.

ABD’nin Çin ile olan ticaret açığı 2016’da 347 milyar dolar  olmuştu.

Facebook Yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı