reklam 1reklam 1
reklam 2reklam 2
Ekonomi

Starbucks ABD’de 8 bin şubesini ırkçılık eğitimi için kapattı

ABD'li uluslararası kahve zinciri Starbucks, ülke genelindeki 8 binden fazla şubesini "ırkçılık ön yargı eğitimi" için yarın sabaha kadar kapattı.

New York ve Washington D.C.’deki Starbucks mağazalarının kapılarına  asılan açıklamada, şubelerin yerel saatle bugün 14.30 ile yarın 05.30 saatleri  arasında kapalı olacağı belirtildi.

Açıklamada, ev ve işyerlerinden sonra insanlar için “üçüncü bir yer”  olan Starbucks’ta kişilerin kendilerini buraya ait hissetmeleri amacıyla  çalışmalar yapılacağı aktarıldı.

Starbucks’tan 17 Nisan’da yapılan açıklamada, “mağazalarda ayrımcılığı  önleyici ırkçılık ön yargısı eğitimi verileceği” bildirilirken, bu faaliyetin  şirketin 175 binden fazla çalışanını kapsayacağı bilgisine yer verilmişti.

ABD’nin Philadelphia kentindeki bir Starbucks mağazasında 12 Nisan’da  iki siyahi Amerikalı “izinsiz giriş” iddiasıyla tutuklanmıştı. Olayın ardından  mağazanın önünde protestolar yaşanmış ve olay sosyal medyada geniş tepkiye yol  açmıştı.

Starbucks’ın New York borsasında işlem gören hisseleri bugün yerel  saatle 14.30’da yüzde 1,4 düşüşle işlem görürken, düne göre şirketin piyasa  değerindeki kayıp ise yaklaşık 1,1 milyar dolar oldu.

Uzmanlar, Starbucks’ın piyasa değerindeki kayba ek olarak, geçici  kapalı olmasından dolayı satışlarındaki kaybın da milyonlarca dolara  ulaşabileceğini vurguluyor.

Facebook Yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı