reklam 1reklam 1
reklam 2reklam 2
Yaşam

Sahurda yendiğinde baş ağrısı yapan yiyecekler

Sahurda yediğiniz yiyeceklere dikkat etmezseniz gerekir yoksa bazı yiyeceklerin baş ağrısına neden olduğunu biliyor muydunuz? Bu yiyeceklere dikkat ederek baş ağrısından uzak durabilirsiniz. İşte sahurda yendiğinde baş ağrısı yapan yiyecekler…

RAFİNE ŞEKER 
Rafine şeker, ham şekerin beyaz küp şekere dönüştürülmüş halidir. Küp şekere dönüştürülürken birçok işlemden geçirilen ham şeker en sonunda protein, mineral ve vitamin değerlerini kaybeder. Kansere neden olan etkenlerin başında yer alan rafine şeker baş ağrısına da neden olmaktadır.

YER FISTIĞI VE KABAK ÇEKİRDEĞİ 
Yapılan araştırmalara göre içeriğinde Tyramine isimli madde bulunduran yer fıstığı ve kabak çekirdeği gibi maddeler baş ağrısına neden olabiliyor.

SOYA SOSU
Fermante edilmiş soya fasulyesinden elde edilen ve sos olarak kullanılan soya sosu fazla tüketildiğinde baş ağrısına neden olan yiyecekler arasında yer alıyor.

ZEYTİN
Çok şifalı olan ve sahurda çok tercih edilen zeytinin ve zeytinyağının da bazı kişilerde baş ağrısına neden olduğu biliniyor.

YILLANDIRILMIŞ PEYNİR
Yıllandırılmış peynirlerin aşırı biçimde tüketilmesi alerji, baş ağrısı ve tansiyon yüksekliğine neden olabiliyor.

YAPAY TATLANDIRICILAR
Normal şekere göre daha az kalori barındıran ve daha çok tat veren yapay tatlandırıcıların birçok zararı bulunuyor. İçeriğinde sakarin isimli madde bulunduran yapay tatlandırıcılar kanser, baş ağrısıgibi çeşitli boyutta sağlık sorunlarına yol açabiliyor.

KURUTULMUŞ ET ÇEŞİTLERİ
Pizzalarda kullanılan ve kurutulmuş etlerde de bulunan pepperoni isimli madde yüksek oranda sodyum ve nitrat içermesi sebebiyle baş ağrısına neden olabiliyor.

ÇİN YEMEKLERİ VE FAST FOOD 
İçinde amino asit barındıran Çin yemekleri ve fast food ürünler tansiyonun yükselmesine, diyabet ve obezite riskini artırma ve baş ağrısı gibi sağlık sorunlarına yol açabiliyor.

ENERJİ İÇECEKLERİ
İçerisinde bol miktarda kimyasal madde bulunduran enerji içecekleri kalp çarpıntısından baş ağrısına kadar birçok yan etkiye neden olabiliyor.

Facebook Yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı