Reklam

Restorancılar isyanda.. "Maliyetleri düşürün"

Res-Bir artan maliyetleri paylaştı, hükümetten maliyetleri düşürecek adımlar talep etti. Yeni vergi yasa tasarısının geri alınmasını talep etti

Reklam
Restorancılar isyanda.. "Maliyetleri düşürün"
17 Aralık 2021 - 11:52
Reklam

Restorancılar Birliği basın açıklaması yaparak sektörün içinde olduğu kötü durumu paylaştı. Maliyetlrini kalem kalem açıklayan restorancılar bu maliyetleri fiyatlara yansıtmaları durumunda vatandaşın hizmet alamayacağı ve kapanma riskiyle karşı karşıya kalınacağına dikkat çekti

Hükümetin hazırladığı yeni vergiyle ilgili yeni yasa tasarısının yasallaşması durumunda çalışanlarının olumsuz etkileceğine de dikkat çeken Birlik, Hükümetten hem yeni yasanın iptali hem de piyasayı uzuclatacak adımlar talep etti

Açıklama şöyle:

Pandemi’nin yarattığı sıkıntılar ortada dururken yüksek enflasyonla birlikte, birlik üyelerimiz gittikçe daha da zor durumlarla karşılaşmaktadırlar. Aşağıdaki tablodan da görüleceği gibi özellikle 2021 yılında üretimde kullandığımız malların maliyetlerinde çok büyük artışlar meydana gelmiştir.

 

 

Personel Rum tarafına gidiyor

Devletin asgari ücrette artış yapmasını beklemeden tüm çalışanlarımızın maaşlarında artışlar yapmamıza rağmen hayat pahalılığının gittikçe artması ile birlikte yerli ve yabancı uyruklu çalışanlarımızın maaş ve ücretlerini daha da artırmamız yönünde üzerimizdeki baskıları artmaktadır. Üçüncü uyruklu personelimiz aldıkları maaşlarını dolara çevirip yurt dışındaki ailelerine göndermektedirler. Bizlerin bu kişilerin maaşlarını TL olarak artırmış olmamıza rağmen onların aldıkları ücretlerinden dövize çevirecekleri miktarlar her geçen gün azalmaktadır. Bundan dolayı da birçok personelimiz işi bırakmakta, çoğunlukla da Rum tarafında çalışmayı tercih etmektedirler. Yeni personel bulmamız da her geçen gün zorlaşmaktadır.

         AB ülkelerinin tamamında belli bir miktarın altında   cirosu olan küçük işletmelere Gelir Vergisi muafiyeti yanında mal ve hizmet satışlarında KDV’den de muafiyet verilmektedir. Bizdeyse ne yazık ki böyle bir uygulamanın olmaması bir yana kısa bir süre önce asgari ücretli çalışanlarımızın (muafiyet durumlarına göre) bir kısmına  Gelir Vergisi uygulanmaya başlanmıştır.       

Yeni vergi yasası olumsuz etkileyecek

        Hükümetimizden sorunlarımızı hafifletme, yanlışları düzeltme yönünde çalışmalar yapmasını beklerken tersine yönde uygulamalar yaptığını görmekteyiz. Ne yazık ki çalışanlarımızın üzerindeki vergi yükünü artıracak bir yasa tasarısı hazırlanmıştır. Bu tasarıyla birlikte bürüt maaşlar üzerinden yapılan %10 ‘Özel İndirim’ sıfırlanacak, en alt vergi dilimi %10’dan %20’ye çıkarılacak en üst dilim ise %37’den %40 yükseltilecektir (burada %3’lük bir artış gibi görülmekle birlikte %10’luk muafiyet de kaldırılacağından artış gerçekte %6.7 olacaktır). Vergi dilimlerinin çok dar olmasından ve orta gelir gurubundakilerin bile en yüksek vergi dilimine gireceğinden dolayı bütün herkes bundan çok olumsuz olarak etkilenecektir.

         Çalışanlarımızın maaşlarını işletmelerimizin ödediklerinden ve onların da haklı olarak ellerine geçen miktara baktıklarından, bu artırılacak vergi yükü nihayetinde işletmelerimizin maliyetlerinin daha da artışına yol açacaktır.

Maliyeti yansıtırsak kapanacağız!

            Artan maliyetlerimizi fiyatlarımıza yansıtmamız durumunda alım güçleri gittikçe azalan vatandaşlarımızın talebi azalacağından, bu sefer de küçülmek belki de kapanmak zorunda kalacağız. Bu da işsizliğin artmasına, sosyal güvenlikle alakalı dairelerimizin gelirlerinin azalmasına yol açacaktır. Hatta azalan çalışan sayısı ve daralan piyasa ile birlikte maliyemiz de umut ettiği gelirleri elde edemeyecektir.

Ürünler ucuzlatılmalı

         RES-BİR olarak Hükümetimizden talebimiz hem bu tasarıdan vazgeçmesi ve hemen ürünlerin ucuzlatılması için derhal çalışmaya başlamasıdır. Aksi halde devletimizin petrol ürünlerine yaptığı ve elektriğe de yapmayı planladığı gibi bizim de üyelerimize çağrımız fiyatlarını dövize endekslemeleri yönünde olacaktır. Aksi takdirde hepimiz çalışa çalışa ezile ezile iflas edeceğiz.


Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum