Piyasalarda Jerome Powell depremi yaşandı

Piyasalarda Jerome Powell depremi yaşandı

Piyasalarda Jerome Powell depremi yaşandı
06 Mart 2021 - 15:18 - Güncelleme: 06 Mart 2021 - 15:58
Reklam
YENİGÜN I Taha Can GÜRLEK

FED Başkanı Jerome Powell yaptığı konuşma sonrası piyasalarda sert çalkantılar yaşandı. Konuşma sonrası sert dalgalanmalar yaşanırken ABD 10 yıllık tahvil faizleri yeniden yükselişe geçerek, endekslerin sert bir şekilde düşüş yaşamasına neden oldu. 

S&P 500 Endeksi yüzde 1.91 düşüşle 2021'deki kazançlarını silerken, Nasdaq Endeksi yüzde 2.72 kayıpla 12.711 puan seviyesine geriledi. Dow Jones endeksi de yüzde 1.84 düşüşle TSİ 22:36'da 30.695 puan seviyesinden işlem görüyor

Powell piyasaların düzensizliğini belirterek, "Piyasalardaki düzensiz koşullar endişe duymak için bir sebep" demesinin ardından, ABD 10 yıllık tahvil faizleri 1.55 seviyesine yükseldi. 10 yıllık tahvil faizleri geçen hafta 1,6 seviyesini görmüş, sonrasında Borsalar sert düşerken, gelişen ülke varlıklarında sert satışlar görülmüştü.Bleakley Danışma Grubu'nun baş yatırım sorumlusu Peter Boockvar ise durumu değerlendirerek "Fed kendisini zor bir duruma soktu ve bunun tek çıkış yolu, enflasyonun daha fazla yükselmemesi ve yüzde 2 hedefinin altında kalmasıdır. Yine para politikasının kontrolünü Fed'den alan bir piyasa görüyoruz. 10 yıllık tahvil faizleri şu anda artıyor çünkü Powell yine çok güvercin. Daha yüksek enflasyon beklentileri karşısında ne kadar çok güvercin olurlarsa, o kadar fazla finansal sıkılaşma göreceğiz" yorumunu kaydetti.


9 Ay sonra tekrar kritik seviyeye geriledi

Altın yaşanan gelişmelerin ardından 1.700 doların altına geriledi. Gram altın da Dolar/TL ve küresel altın fiyatları arasına sıkışarak kaldı.

Altın ise şu an FED'in teşvik paketine bağımlı gözüküyor ve Fed de finansal koşullar sıkılaşmadan ya da düzensiz piyasa koşulları oluşmadan yeni önlemler almayacağını söylüyor. Eğer tahvil satışları ve dolardaki ralli devam ederse altın gelecek hafta bir 50 dolar daha düşüş yaşayabilir...
 
Reklam

YORUMLAR

  • 1 Yorum