Öksüz: Eş değer ilacın etken maddesinde fark yok, kullanımını teşvik etmeliyiz

Eczacılar Birliği Başkanı Umut Öksüz, Yenigün WEB TV canlı yanına katılarak eczacı ve eczanelerin yaşadığı zorlukları anlatarak, ilaca ulaşmaktaki güçlükleri dile getirdi

Öksüz: Eş değer ilacın etken maddesinde fark yok, kullanımını teşvik etmeliyiz
22 Şubat 2021 - 18:01 - Güncelleme: 22 Şubat 2021 - 18:02
Reklam
YENİGÜN I Taha Can GÜRLEK

Eczacılar Birliği Başkanı Umut Öksüz, Yenigün WEB TV canlı yanına katılarak gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu.

Eczane ve eczacıların yaşadığı zorlukları dile getiren Öksüz, vatandaşın  sağlık konusunda temel danışan olarak eczacıyı gördüğünü belirterek, "Böyle bir meslek grubu belediyeler tarafından denetlenemez" dedi.  Ayrıca mevcut sağlık sistemine de ciddi eleştiriler getiren Öksüz, gündemde olan zam konusunda açıklamalarda bulunarak, bunun mümkün olmadığını ifade etti.


"Ülke kendi kaynakları ile ilaçlara zam yapamaz"

Meclisin poülizm yeri olmadığını dile getiren Öksüz, "Ülke kendi kaynakları ile ilaçlara zam yapamaz" şeklinde konuşarak, ilacın temel değil, hayati bir ihtiyaç olduğunu kaydetti. Eczanelerin ve eczacıların ilaç fiyatlarını denetleme yetkisinin olmadığını belirten Öksüz, "Bu yetki Enerji ve Ekonomi bakanlığında bulunmaktadır, biz sayın Bakan Erhan Arıklı'ya bu durumu ilettik ve ekledik ilaç ucuzlamasın ilaç ücretsiz olsun" şeklinde konuşarak eczanelerin ve eczacıların fiyat belirleme konusunda etkin olmadığını ifade etti. 

"Etken madde üzerinden reçetelendirme yapılmalı"

Bu ülkeye gelen bütün ilaçların onaylı ve kontrollü bir şekilde geldiğini kaydeden Öksüz, "Bu ilaç orjinaldir, bu ilaç yansaniyidir şeklinde bir söylem doğru değildir. Bu ülkeye gelen her ilaç sağlık bakanlığı tarafından kontrol edilerek, onay alır. Eşdeğer ilaç ise etken maddelerin aynı olmasından kaynaklıdır. Bu konuda Sağlık Bakanlığı ile iletişime geçtik ve etken madde üzerinden reçetelenme talep ettik ama maalesef bu konuda bir ilerleme kaydedemedik. Hastalar ise bu durumu anlamayarak istedikleri ilacı bulana kadar eczane eczane geziyorlar" diyerek eş değer ilaç konusuna açıklama getirerek, ilaçlar arasında fark olmadığını belirtti. 

"Vatandaş ilaca ulaşır"

Teknolojik yapının sisteme kazanılması gerektiğini vurgulayan Öksüz, "Sağlık Bakanlığı bu işi ilaç üzerinden değil de etken madde üzerinden yaparsa her şey kolaylaşır ve vatandaş ilaca ulaşır. Vatandaş bugün kime güveneceğini bilmiyor" diyerek mevcut sistemin tekonoloji ile zenginleştirilerek daha kullanışlı hale getirilmesi gerektiğini ifade etti. 

"Türkiye'yi örnek alarak gelen kaynağı vatandaşa harcayın!"

Türkiye'nin çok güzel bir sağlık sistemine sahip olduğunu ifade eden Öksüz, aynı sistemi burada da uygulamanın önemine vurgu yaparak, "Ülkemizde ilaç takip ve otomasyon sisteminin olamaması ilaç takip sisteminde ciddi zorluklar çıkarıyor ve ilaç takibi yapılamıyor. Her fırsatta Türkiye'yi örnek aldığını söyleyenlerin, bu konuda da Türkiye'yi örnek alarak, gelen kaynağı vatandaşa harcamalı. Vatandaş'ın vergisi ile alınan ilaçlar bütün bu eksiklikler sonucu imha edilerek, imha parası ödeniyor" diyerek sistem eksikliğinden meydana gelen ciddi sıkıntıların altını çizdi. 

"İlaçlar ücretsiz olsun" 

İlaç fiyatlarına müdahale etmek gibi bir durumun kendi ellerinde olmadığını belirten Öksüz, "Genel sağlık sigortasını geçirin, Türkiye ile temaslar da bulunarak KDV'yi düşürün ve ilaçlar ücretsiz olsun" diyerek ilaçların ücretsizsiz bir şekilde halka sunulması gerektiğini savundu.
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum