Oğuz: Öğrenci karantinası için 50 milyonluk katkıya ihtiyaç var

Maliye Bakanı Dursun Oğuz, bu sabah katıldığı bir tv programında gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Oğuz: Öğrenci karantinası için 50 milyonluk katkıya ihtiyaç var
24 Şubat 2021 - 17:03 - Güncelleme: 24 Şubat 2021 - 17:06
Reklam
‘Otellere karantina ücreti ne kadar ödeniyor?’ sorusuna, 265 TL günlük kişi başı ücretlendirme olduğunu belirten Oğuz, Bakanlar Kurulu’nda daha önce yayınlanan önergeyi hatırlatarak öğrencilerin, sosyal hizmetlerden yararlanan KKTC vatandaşları ve sağlık sorunları için yurt dışında tedavi gören vatandaşlar için karantina ücretlerini devletin üstlendiğini söyledi.

Hükümetin amacının ülkeye bir an önce öğrencilerin sağlıklı ve güvenli bir şekilde gelmesi olduğunu dile getiren Bakan Oğuz, Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı ile istişare ederek gerekli girişimleri yaptıklarını söyledi.

Bakan Oğuz konuşmasına şöyle devam etti; ‘’Alınan kararlar  yönünde öğrencilerimizin karantina ve PCR testlerini ücretsiz olarak yapacağız. Biz Maliye Bakanlığı olarak bu öğrenciler ile ilgili kalacakları yerleri Sağlık Bakanlığı ile istişare ederek sağlık açısından güvenli bir şekilde karantina süreci dolana kadar öğrencilerimizin güvenliğini sağlayacağız. Yurtlarla 220 TL ödeme yapıyoruz. Bu fiyatı düşürdük. Bazı üniversitelerin kendi içerisinde öğrencilerin karantina süreçlerini geçirebilecekleri uygun yerler var bazılarının malesef yerleri uygun görülmedi. Uygun yerler olması için tek tip odaları olması gerekiyor. Maliyet açısından daha uygun olması için bazı otllerimiz de bize yardımcı oldu ve şu an planlama yapıyoruz.’’

17 bin 500 öğrenci gelmesi bekleniyor
Bakan Oğuz, gelecek olan öğrencilerin maliyetleri için 50 milyon’luk bir kaynak aktarılması yönünde Bakanlar Kurulu’nda bir konuşma yapıldığını, bu süreç içerisinde bazı üniversitelerin yurtlarından yararlanması ile maliyetlerin düşeceğini belirterek, ilk etapta ülkeye gelecek öğrenci rakamının tam olarak net olmadığı belirtti.

Maliye Bakanı Dursun Oğuz, Maliye Bakanlığı olarak üzerlerine düşen görevi hatırlatarak ‘’öğrencilerimizi sağlıklı şekilde karantinada kalmalarını sağlayacağız, aileler bize güvenerek çocuklarını buraya gönderdi’’ dedi.

Karantina için 50 milyon TL katkıya ihtiyaç var
Karantina için 50 milyon TL katkıya ihtiyaç duyulduğu aktaran Maliye Bakanı Dursun Oğuz, kaynağın maaşlardan kesilmeyeceğini vurguladı. Oğuz, kamu içerisinde yapılacak tasarruflarla karantina ücretlerinin karşılanacağını belirterek, bu çerçevede çalışma yürüttüklerini söyledi. Üniversite öğrencilerinin ekonomik anlamda büyük bir katkısı olduğunun unutulmaması gerektiğini hatırlattı.
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum