Neofitu, AKEL'i girişim yapmaya çağırdı

Güney Kıbrıs'ın en önemli siyasi oluşumlarından Demokratik Seferberlik Partisi (DİSİ)'nin Genel Başkanı Averof Neofitu, geçtiğimiz haftalarda gündeme gelen ve kamuoyunda 'İngiliz Planı' olarak bilinen planı 'ellerinin tersi ile itmemek' gerektiğini söyledi

Neofitu, AKEL'i girişim yapmaya çağırdı
23 Şubat 2021 - 12:05
Reklam

Cyprus Mail'in haberine göre, İngiliz Yüksek Komiseri ve Hollanda Büyükelçisiyle ayrı ayrı yaptığı görüşmeler sonrası açıklamalarda bulunan Neofitu, desentralize federasyon modelini ön gören ve geçtiğimiz ay adaya bir ziyarette bulunan İngiliz Dışişleri Bakanı Dominic Raab'ın taraflara ilettiği planın içeriğine iyi bakılması gerektiğini dile getirerek "Uluslararası toplumun Kıbrıs sorununa ilgilisini selamlıyorum" dedi.

Neofitu "İngiltere gibi BM Güvenlik Konseyinin daimi bir üyesinin Kıbrıs sorununun çözümüne olan ilgisini pozitif buluyoruz çünkü uluslararası toplumun ilgisi olmadan bu sorun asla çözülmeyebilir" ifadelerini kullanırken, İngiliz Planına da değindi.

DİSİ Lideri "Başkan Anastasiadis'in 'kurulacak olan federasyonda merkezi hükümete çok yetki verilmesi, işlevselliği olmayan bir yapı yaratır' şeklindeki tespitine katılıyorum. Dolayısıyla, bu yetkileri azaltan desentralize modelin, sorunun çözümü için çok daha doğru ve geçerli olduğunu düşünüyorum" ifadelerini kullandı.

Planı hiç tartışmadan ellerinin tersiyle iten siyasi oluşumlar olduğuna dikkat çeken Neofitu "Merkezi hükümetin çok fazla yetkisi olması durumunu pratik bulmuyorum, reddediyorum. Ancak desentralize federasyon diyerek, bunun bir konfederal yapıya dönüşmesini de reddediyorum. Sonuçta ne istediğimize bizim karar vermemiz gerektiğini düşünüyorum" diye konuştu.

"Sürekli şekilde birbirimizin tekliflerini reddederek de bir yere varamayız ve sürekli şekilde ne istemediğimizi söylemek de bizi bir yere vardırmaz" diye konuşan Neofitu, Ana Muhalefet AKEL'i de bu konuda girişim yapmaya çağırdı.

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum