Mimar, mühendisler ayaklandı: Kıbrıs Türk halkı bu muamele ve yönetimi hak etmemektedir

Mimar, mühendisler ayaklandı: Kıbrıs Türk halkı bu muamele ve yönetimi hak etmemektedir
21 Temmuz 2021 - 02:32
Reklam
Kıbrıs Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (KTMMOB), Kıbrıs Türküne verilen “müjdenin” birkaç binanın nasıl yapılıp yapılmamasından çok öte olduğunu ifade ederek, Kıbrıs Türk halkının bu muamele ve yönetimi hak etmediğini kaydetti.  KTMMOB yazılı açıklamasında, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın KKTC Cumhuriyet Meclisi’ndeki konuşmasında açıkladığı “yeni bina inşası ile ilgili müjdeler” konusunda KTMMOB Yönetim Kurulu’nun ilk değerlendirmesi paylaşıldı.

KTMMOB, ihtiyaç duyulan bir binanın sağlıklı proje ve inşa sürecinde “mal sahibi”nin, inşa edilecek araziyi, bütçeyi ve proje ekibini belirleyip, ihtiyaçlarını aktardığını, proje sürecinin talepleri ile gelişmesine katkı koyup, aşamaları onayladığını, kararları üretip, inşaat için müteahhidi seçip, sözleşme imzalayıp finansmanı sağladığını anlattı. 
Ancak 20 Temmuz programında sembolik temeli atılacağı açıklanan yeni Cumhurbaşkanlığı binasında durumun bilimsel ve yasal bilindiğin dışında olacak şekilde, fikirden sembolik temel atma sürecine hatta proje aşamalarına kadar süreçlerin tümünün Türkiye Cumhuriyeti devleti tarafından yürütüldüğünün açıklandığı belirtilen açıklamada, “ev sahibi” oldukları için KKTC Cumhuriyet Meclisi’nde Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı’nın konuşmasını dinleyen milletvekillerinin de vatandaşlarla birlikte halkın temsilcisi olarak geçici sahibi oldukları Meclis binasının yenisinin inşa edileceği müjdesini de aynı açıklamada öğrendikleri ifade edildi. 
Halkın önceliğinin ve ihtiyacının bu binalar olmadığının net olduğu vurgulanan açıklamada, eleştirilerde bulunuldu, yürütülen projelerde Kıbrıs Türkünün yer almadığı, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin süreç yönetimi ve kararlarında Kıbrıslı Türklerin yok sayıldığı, bunun ana sebebinin KKTC İdarecileri ve aynı idarecilere TC yetkililerinin güven duymamaları olabileceği savunuldu. 
Kıbrıslı Türklerin devletiyle düşürüldüğü ve yok sayıldığı bu durumun “büyük hayal kırıklığı olduğu” ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:
“TC Cumhurbaşkanının açıklamasında ‘KKTC’nin ne doğru düzgün bir Cumhurbaşkanlığı Sarayı, ne de doğru düzgün bir parlamentosu var’ diyerek sorunun binalarda olduğunun altını çizmeye çalışsa da, çok iyi biliyoruz ki güvenilmeyen ve bu sorunların sebebi o binalar değildir. Halkımızın bu dönemde en çok ihtiyaç duyduğu sarayına ve binalarına değil iradesine ve varlığına saygıdır.
Kıbrıs Türkü’ne verilen müjde, ileriki günlerde sıklıkla tartışılması ve yüzleşilmesi gereken gerçek birkaç binanın nasıl yapılıp yapılmamasından çok ötedir. Bu sorunun da sebebi, daha önce yaşandığı üzere sorunu tespit edip çözmek yerine her ortamda, KTMMOB dahil, kendi örgütlerini ve insanını suçlayıp makamı koruma gayretiyle sempatik olmayı seçen yetersiz gelmiş geçmiş idare edenlerdir. Belli ki gelinen noktada sadece bizlerin gözünde değil Türkiye Cumhuriyeti’nin gözünde de bu kişilere olan itibarı sıfırlamıştır. Ancak Kıbrıs Türk halkı bu muamele ve yönetimi hak etmemektedir. KTMMOB, halkımız için doğru, bilimsel, yasal, eşit, adaletli sürdürülebilir bir geleceğin sağlanması ve bu topraklarda varolabilmesi için mücadele etmeye devam edecektir.”

 
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum