reklam 1reklam 1
reklam 2reklam 2
Türkiye

Mehmetçik, Irak’ı da terörden temizledi

Mehmetçik, PKK’lı teröristlerin sınırın Irak tarafındaki sözde kamplarına yönelik operasyonlarını kararlılıkla sürdürüyor. Terörden arındırılan alanlarda kurulan üsler militanların ülkemize sızma girişimlerini engelliyor

Hakkari’nin Yüksekova ilçesindeki 3’üncü Piyade Tümen Komutanlığı’na bağlı 34’üncü Hudut Tugay Komutanlığı ile Dağ ve Komando Tugay Komutanlığı ekiplerince düzenlenen sınır ötesi operasyonlar kapsamında Irak‘ın kuzeyinde PKK’lı teröristlerden temizlenen Hakurk’ta örgütün Armuş, Avaşin Basyan ve Kani Rash’da kamp olarak kullandığı alanlara Mehmetçik tarafından üs bölgeleri kuruldu. Türkiye sınırından Irak’ın kuzey topraklarına doğru 23 kilometrelik alanı teröristlerden temizleyen Mehmetçik, açtığı yollarla bu üsleri hem birbirine hem de Türkiye’ye bağladı. 11 Mart’tan beri süren operasyonda 131 terörist etkisiz hale getirildi.

TARIM – HAYVANCILIK BAŞLADI
Irak’ın kuzeyindeki Avaşin Basyan bölgesindeki 2 bin 550 metre rakımlı Sera Batin Tepe Üs Bölgesi’nde görevli Mehmetçik, burada gece gündüz demeden Türkiye sınırını gözetim altında tutup, teröristlerin yurda sızmalarına karşı etkin mücadele yürütüyor. Zor koşullarda görev yapan Mehmetçik, PKK’lı teröristlerin saldırı ve taciz ateşlerine anında ve misliyle karşılık vererek, bölgedeki etkinliğini artırıyor. Operasyonla gerek ülkenin gerekse bölgenin güvenliğini sağlayan Mehmetçik, önceki yıllarda terör örgütü PKK üyeleri tarafından Irak’ın kuzeyinde kullanılmasına izin verilmeyen arazilerin de ekilip biçilmesini sağlıyor. Teröristlerden temizlenen alanlarda tarım ve hayvancılık faaliyetinde bulunan bölge halkı, Mehmetçik’e teşekkür etmeyi de ihmal etmiyor.

HUDUT KARTALLARI: KARARLIYIZ
Sera Batin Tepe Üs Bölgesi Komutanı Binbaşı Ziyaettin Atak, “Sera Bölgesi, 17 Eylül 2017’de icra edilen operasyondan itibaren teröristlerden tamamen temizlenerek kuruldu. Bu operasyonda 4 askerimiz, 1 güvenlik korucumuz şehit olmuş, 28 terörist de etkisiz hale getirilmiştir. 34’üncü Hudut Tugayı’nın hudut kartalları olarak, asil Türk milletinin namus ve şerefini, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğünü sorumluluk bölgemizde korumakta kararlıyız” dedi.

PKK/PYD’YE AİT YENİ CEPHANELİK BULUNDU
Türk Silahlı Kuvvetleri’nce (TSK) Afrin’deki arama faaliyetlerinde teröristlere ait bir mühimmat deposu daha tespit edildi. Genelkurmay Başkanlığı’nın açıklamasına göre, Zeytin Dalı Harekatı kapsamında, TSK birlikleri, Suriye’nin kuzeyinde faaliyetlerini sürdürüyor. Son olarak teröristlere ait bir mühimmat deposu tespit edildi. TSK, söz konusu depo ve mühimmatlara ilişkin görselleri sosyal medyada paylaştı. Fotoğraflarda, teröristlerce el yapımı patlayıcı imalatında kullanılan tahrip gücü yüksek patlayıcılar görüldü.

TERÖR İTTİFAKI ORTAYA ÇIKTI
Terör örgütleri PKK/KCK/PYD-YPG ile DEAŞ’ın Afrin’de Türkiye’ye karşı birlikte hareket ettikleri sahada bir kez daha ortaya çıktı. Mehmetçik, önceki gün Arap Uşağı ve Katranlı arasında kalan bölgede çıkan çatışmada iki teröristi etkisiz hale getirdi. Teröristlerin terör örgütü DEAŞ üyesi oldukları belirlendi. Böylece bir kez daha PKK/KCK/ PYD-YPG terör örgütünün bölgede DEAŞ terör örgütü ile müşterek hareket ettiği ortaya çıktı. Zeytin Dalı Harekatı kapsamında kısa sürede 23 kilometre ilerleyen TSK, şu ana kadar 282 meskun mahal ve 50 kritik noktayı temizledi.


Mehmetçik kullandığı yerli üretim drone “Serçe 3”, Milli Piyade Tüfeği “MPT- 76”, “Zırhlı Muharebe Aracı (ZMA)”, 7/24 gözetleme yapan “ASIR”, lazer hedef işaretleme cihazı “Engerek” ve çeşitli termal kamera ve savunma silahlarıyla sınırda adeta kuş uçurtmuyor.

Facebook Yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: Tüm hakları saklıdır!
Kapalı