Linda Fraim: Pandemi bahane olarak kullanılıyor

Uluslararası Final Üniversitesi Psikoloji Bölümü Öğretim Üyesi ve Klinik Sağlık Psikoloğu / Aile Terapisti Yrd. Doç. Dr. N. Linda Fraim boşanma süreçlerinin gelişimini Yenigün’e değerlendirdi

Linda Fraim: Pandemi bahane olarak kullanılıyor
23 Şubat 2021 - 17:37 - Güncelleme: 23 Şubat 2021 - 17:57
Reklam
Uluslararası Final Üniversitesi Psikoloji Bölümü Öğretim Üyesi ve Klinik Sağlık Psikoloğu / Aile Terapisti Yrd. Doç. Dr. N. Linda Fraim karantina dönemlerinde çiftler arasındaki ilişkileri Yenigün’e değerlendirdi.

Pandemi döneminde yaşanan olayların çiftler arasında yaşanan gerilimi gün yüzüne çıkardığını belirten Fraim, çiftlerin birbirlerini tanıdıkları yanılgısından çıkarak, olaya daha gerçekçi bakmalarını istedi. Sorunun kısa bir zaman diliminde meydana gelmesinin mantıksal olarak kusurlu olduğunu kaydeden Fraim, sorunun daha geniş ölçekli ele alınarak, sadece bir süreç üzerinden çözüm aramanın yanlışlığına dikkat çekti. 

“Pandemi bahane olarak kullanılıyor”

Pandemi dönemlerinin boşanma süreçlerini tetiklediğini düşünmediğini belirten Fraim, “Eş/partnerlerden birisi zaten boşanmaya ya da ayrılmaya karar verdiyse ve kafasında gerçekten bitirdiyse, o zaman pandemiyi bahane olarak kullanmış olabilirler. Yani bir kişi ilişkisini bitirmeye karar verdiyse ama bundan emin değildi ya da kafasına soru işaretleri vardı ve net bir adım atamıyordu diyelim. İşte bu karantina sürecinde daha emin bir şekilde karar verebildiğini düşünüyorum” şeklinde konuşarak, boşanma gibi durumlarda pandeminin bahane olarak öne sürüldüğünü ve aslında bu kararın çoktan verildiğine dikkat çekti.

“Çiftler aslında birbirlerini çok iyi tanıdıklarını sanıyorlar”

Çiftlerin tam manasıyla birbirlerini keşfetmediklerine dikkat çeken Fraim, bu durumun çiftler açısından tehlike arz ettiğini belirterek, “Ben aslında bu duruma biraz daha farklı bakıyorum. Çiftler aslında birbirlerini çok iyi tanıdıklarını sanıyorlar ama 30 yıllık çiftler dahi “aaa ben bu huyunu bugüne kadar hiç görmedim” diye ifadeler kullanabiliyorlar. Dolayısıyla bu karantina sürecinde ilişkileri tehlikede olan çiftler o güne kadar göstermedikleri yüzlerini ya da huylarını göstermiş olabilirler. Bu gösterilmeyen taraf da boşanmayı ya da ayrılmayı kafasına koyan kişi için ek bir gerekçe olmuş olabilir” şeklinde konuştu. Ayrıca Fraim, birini tanıyorum yanılgısına çiftler arasında çok karşılaştıklarını belirterek, bu durumun ilişkilerde ciddi sıkıntılara yol açarak, bitme noktasına kadar ilerleyebileceğini kaydetti. 


“Karantina süreci ayrılma kararının daha sağlam sesle ortaya çıkarabilir”

Huzursuzluğun bir anda vuku bulmayacağını, muhakkak bir alt yapı kaynaklı olduğunu belirten Fraim, bu gibi durumlarda çiftlerin yangına körükle gittiklerini de kaydederek, anlayış sınırlarının zorlandığını ifade etti. Sırf karantina kaynaklı boşanmalardan bahsetmenin de yanlış olduğunu belirten Fraim, “Dolayısyla karantina sürecinde çiftin arasında yaşanan o son tartışmalar ve kavgalar aslında mevcut olan, bir süredir düşünülen ama bir türlü hayata geçirilemeyen boşanma ya da ayrılma kararının daha sağlam bir sesle ortaya çıkmasını sağlamış olabilir. Yoksa durup dururken sırf karantina altındayız diye eyvah çiftler boşanacak, boşanma oranları artacak diye bir şey söz konusu değil. Tekrar altını çizmek istiyorum... Uzun süredir ilişki/evliliklerinden mutlu olmayan kişilerin içinde mevcut olan ayrılma/boşanma kararı bu süreçte evin içerisinde yaşananlar nedeniyle daha da güçlendiği için boşanma oranlarının artmış olabileceğini düşünüyorum” şeklinde konuşarak, çiftlerin ev içinde yaşadıkları olayların bu süreçte daha fazla etkin rol oynadığını kaydetti.


 
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum