reklam 1reklam 1
reklam 2reklam 2
Kıbrıs

KKTC’de ciddi yatırımları olduğu haberleri sonrasında, ilk listede isimleri bulunan Avukat Hakan Athan ve Aras Karabal’ın isimleriResmi Gazete’de yayımlanan vatandaşlık iptalleri listesinde yer almadı…

Geçtiğimiz günlerde yayınladığı iptal edilen vatandaşlıklar konusundaki ilk listede vatandaşlıkları iptal edildiği yayımlanan avukat Hakan Athan ve Aras Karabal’ın vatandaşlık iptalleri kararı geri alındı. Athan ve Karabal’ın isimleri Kıbrıs Postası’nın ülkemizde yatırımları olduğu haberleri sonrasında Resmi Gazete’de yayımlanan yeni listede yer almadı.

MÜLKLERİNİN TOPLAM DEĞERİ 5 MİLYON TL

Vatandaşlık iptallerinin bulunduğu ilk listede ismi yer alan Hakan Athankonu ile ilgili Kıbrıs Postası’na konuşmuştu. Vatandaşlıktan çıkarıldığını arkadaşlarının medya üzerinden öğrenerek kendisine bildirdiğini ifade eden Athan, suçunun ne olduğunu, neyin usulsüz gerçekleştiğini sorarak Girne’de tapulu 7 dairesi ile Mağusa’da arsası olduğunu, 2015’den beri adaya gidip geldiğini anlatmıştı.

Mülklerinin toplam değerinin 5 milyon TL’yi bulduğunu ifade eden Hakan Athan, vatandaşlıktan çıkarıldığı için daimi ikamet izni kapsamında hukuken yalnızca bir daireyi üstüne olabileceğini söyleyerek, bu durumda tanesi 30 Bin TL’den devir işlemini kime nasıl yapacağı konusunda isyan etmişti. KKTC vatandaşlığının iptali ile mağduriyetinin ciddiyetine dikkat çeken Athan, konunun takipçisi olacağını belirtmişti.

KARABAL TAZMİNAT DAVASI AÇMAYA HAZIRLANIYORDU

Kıbrıs Postası’nın yayınladığı ilk listede adı bulunan bir diğer isim olan Aras Karabal ise, vatandaşlığının iptali nedeni ile yasal yola başvurmaya hazırlanıyordu.

Kıbrıs Postası’na konuşan Karabal, 6 yıl önce Kanada’dan gelerek, annesi ile birlikte KKTC’ye yerleşip sakin bir yaşam sürdüğünü anlattı. Bellapais’te ev satın alan Karabal yatırım yaparak yine Bellapais’te kuyumcu dükkanı açtığını belirtmişti.

Aras Karabal, vatandaşlığın iptal edildiğini basından öğrendiğini söylerken, annesi ve merhum babasının da KKTC vatandaşı olduğunu da kaydetmişti.

Daha önce de vatandaşlık hakkı elde eden Aras Karabal, Kanada’ya gideceği için 1993 yılında kendi rızasıyla KKTC vatandaşlığından ayrılmıştı. Aras Karabal, KKTC’ye daimi yerleşme kararının ardından yeniden vatandaşlığa başvurdu ve geçtiğimiz Kasım ayında KKTC vatandaşlığı hakkı elde etti.

Yapılan açıklamada herhangi bir yüzkızartıcı suçu olmadığına işaret eden Aras Karabal, yatırımlarının görmezden gelinmesine tepki göstererekkararın iptali için de Yüksek İdare Mahkemesi’ne dava dosyalayacağını ve 700 bin pound tutarında tazminat davası açacağını söylemişti.

Facebook Yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı