KKTC'ye SİHA hava üssü

KKTC'ye SİHA hava üssü
29 Mayıs 2021 - 16:24
Reklam

Kıbrıs Barış Harekatı’ndan sonra bir süre kullanılan ancak uzun yıllardır atıl durumda kalan Geçitkale Askeri Havaalanı, Türk SİHA ve İHA’larının sürekli konuşlanacağı daimi hava üssü oluyor. Türkiye’nin Akdeniz’deki yeni üs, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kıbrıs Barış Harekatı’nın 37’inci yıldönümü törenlerine katılacağı 20 Temmuz’da tam faaliyete geçecek.

KKTC'deki Geçitkale Askeri Havaalanı, Türk SİHA ve İHA’larına sürekli konuşlanacağı daimi hava üssü oluyor.

Türkiye’nin Doğu Akdeniz’e hakim bir konumdaki Kıbrıs adasına İHA ve SİHA üssü kurma kararı iki yıl önce Libya ile yapılan deniz yetki alanlarını belirleme anlaşmasından sonra alındı.

16 Aralık 2019 tarihinde Dalaman’daki üssünden Kalkan Bayraktar TB-2 modeli silahlı insansız aracı, 5 saatlik bir uçuşun ardından KKTC’nin Geçitkale Askeri Hava Üssüne inmişti. Aradan geçen sürede Doğu Akdeniz nöbeti tutan SİHA’lar, Geçitkale’ye indi. Ancak daimi üs olarak Dalaman kullanıldı. Türk SİHA’ları Geçitkale’yi daimi olarak değil, “iniş noktası” olarak kullandı.
​​
Cumhurbaşkanı Erdoğan, sürekli SİHA ve İHA’ların üsleneceği bir üs olacağını söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Geçitkale Askeri Havaalanı'na ‘yeni bir isim’ verileceğini de belirtti. KKTC’nin Ercan Havalimanı'nın adının, Kıbrıs Türklerinin Lideri Dr. Fazıl Küçük ile değiştirilmesi, 1974 şehidi Pilot Binbaşı Fehmi Ercan’ın adının da Geçitkale’ye verilmesi gündemde bulunuyor.

1974 Kıbrıs Barış Harekatı’ndan sonra askeri üs amacıyla inşa edilen Gecitkale Havaalanı Başkent Lefkoşa’nın 40 kilometre doğusunda Doğu Akdeniz’e hakim bir noktada bulunuyor. Uzun yıllar hava sporları amacıyla kullanılan, küçük uçakların indiği Geçitkale’de iki yıl önce ilk SİHA gelmesinin ardından modernleştirme çalışmaları başladı.
 
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum