reklam 1reklam 1
reklam 2reklam 2
Dünya

HAMAS, BM’NİN İSRAİL ALEYHİNDEKİ TASARIYI KABUL ETMESİNDEN MEMNUN

Hamas, Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyi’nin İsrail’in Filistinli sivillere “gelişigüzel” ve “orantısız” güç kullanmasını kınayan ve Gazze sınırındaki olayların araştırılması için Konsey tarafından bağımsız bir soruşturma komisyonu kurulmasını öngören tasarıyı kabul etmesini, “önemli bir adım” olarak nitelendirdi.

Hamas’tan yapılan açıklamada, uluslararası toplum ve Uluslararası Ceza Mahkemesinden (UCM), İsrail’den işlediği suçlar ve ihlallerden ötürü hesap sorması ve mazlum Filistin halkının yanında yer alması çağrısı yapıldı.

Açıklamada, BM İnsan Hakları Konseyinin İsrail aleyhindeki tasarıyı kabul etmesi ise “önemli bir adım” olarak nitelendirildi.

BM İnsan Hakları Konseyi, dün, İsrail’in Filistinli sivillere “gelişigüzel” ve “orantısız” güç kullanmasını kınayan ve Gazze sınırındaki olayların araştırılması için Konsey tarafından bağımsız bir soruşturma komisyonu kurulmasını öngören tasarıyı kabul etmişti.

Türkiye’nin de gözlemci sıfatıyla desteklediği tasarı, ABD ve İsrail’in yoğun itirazlarına rağmen 29 lehte, 2 aleyhte ve 14 çekimser oyla kabul edilmişti.

 

Facebook Yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı