Google'da evinizi gizlemek mümkün

Google Haritalar'da artık evinizi, kendinizi veya otomobilinizi bulanık gösterebilirsiniz.

Google'da evinizi gizlemek mümkün
21 Ocak 2021 - 15:28
Reklam
Yeni gizlilik özelliğinin istenmeyen misafirlere karşı korunma amacıyla kullanıma sunulduğu paylaşıldı.
Google, bir navigasyon uygulaması olan Haritalar ve dünyanın dört bir köşesini üç boyutlu olarak inceleyebileceğiniz Google Earth dışında dünyanın herhangi bir noktasını sokak sokak gezmenize olanak sağlayan “Sokak Görünümü” (Street View) adlı bir hizmete de sahip.

Google, Sokak Görünümü ile şehirleri sokak sokak dijital dünyaya aktarırken, bir yandan da kullanıcıların evlerini izin almadan herkese açık olarak sergilemiş oluyor. Yine de Google; evinin, yüzünün ya da otomobilinin sokak görünümünde herkese açık bir şekilde sergilenmesini istemeyenler için bir “bulanıklaştırma” seçeneği sunuyor.

Google Sokak Görünümü’nün web sürümünde yüzünüzün, evinizin ya da otomobilinizin bulunduğu konuma gidip ekranın sağ alt köşesinde bulunan “Sorun bildirin” butonuna tıkladığınızda, karşınıza “Uygunsuz Sokak Görünümünü Bildir” başlıklı bir form çıkıyor.

Google’ın sunmuş olduğu formda ilk olarak resim önizlemesini, bulanıklaştırılmasını istediğiniz ev, yüz, otomobil ya da diğer nesnenin, kırmızı renkli karenin içine kalacak şekilde ayarlıyorsunuz. Daha sonra ise sırasıyla “Neyi bulanıklaştırmamızı istiyorsunuz?” ve “Bu resimdeki sorun ne?” sorularına uygun seçenek ile yanıt veriyorsunuz. 

Bu adımları uyguladıktan sonra e-posta adresinizi girip reCAPTCHA doğrulamasını tamamlayarak geri bildiriminizi Google’a gönderebiliyorsunuz. Google, talebinizi uygun bulması halinde söz konusu nesneyi bulanıklaştırarak gizlemiş oluyor.

KAYNAK: WEBTEKNO
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum