reklam 1reklam 1
reklam 2reklam 2
Teknoloji

Google askeri projelerini sınırlayacak

Google, geliştirdiği teknolojilerin askeri amaçlar için kullanılmasına sınır getirmeye hazırlanıyor.

Geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan haberlere göre Google, Pentagon ile ortak bazı askeri projeler üzerinde çalışıyordu. Bu duruma tepki gösteren bazı Google çalışanları ise istifa etmeye kadar varan adımlar atmıştı. Google, şirket içinde yaşanan bu duruma karşı adımlar atmaya başladı.

Şirket, geliştirdiği teknolojilerin askeri amaçlarla kullanımına sınırlar çizecek yeni bir tüzük üzerinde çalışıyor. The New York Times’ın haberine göre yeni ilkelerin içeriği henüz belli değil ancak bu kurallar, şirketin ürettiği yapay zekaların silah endüstrisinde kullanımına izin vermeyecek.

Geçtiğimiz Mart ayında Google, Pentagon’la ortak bir projede çalıştığı ortaya çıkınca büyük tepkiler almıştı. ‘Project Maven’ ismi verilen bu projede Google’ın rolü drone saldırıları için hedefleri belirleyecek bir yapay zeka sunmaktı.

Nisan ayında şirketin 3100 çalışanı bu ortaklıktan çıkılması için dilekçe vermiş ancak Google, bu projenin Sanayi Bakanlığı tarafından ‘ofansif olmayan’ amaçlarla kullanılacağını açıklamıştı. Bunun üzerine Mayıs ayında bazı Google çalışanları savaş teknolojine üretim yapmayı reddetmiş ve işinden istifa etmişti.

Görünüşe göre şimdilik istifalar ve tepkiler işe yaramış gibi görünüyor. Google’ın yeni etik prensipleri önümüzdeki haftalarda açıklaması bekleniyor.

Facebook Yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı