reklam 1reklam 1
reklam 2reklam 2
Gündem

GERÇEKTEN MÜKEMMEL MİYİZ?

Nesrin Yağcıoğlu'nun kaleminden..

Merhaba sevgili okurlarım,
Günümüzde ebeveynlik farklı bir boyut kazandığını bir çok yerde gözlemleyebiliyoruz. “Mükemmel anne-baba” olup, “mükemmel çocuk” yetiştirmeye çalışan ebeveynler; gerçekten o kadar mükemmel miyiz?

Çocuğun doğumdan itibaren ilk 5 yılda kişiliğin temelleri atılıyor. Birinci derecede sorumluluk tabiki de anne-baba yani ebeveynlere düşüyor.
Ebeveynler önce birbirlerine, sonra da çocuklarına karşı tutum ve tavırları ile hem örnek hem de eğitim vermiş oluyor.

Pek çok anne-baba; çocuğunu kendi beslemeye devam ediyor, okula gitmeden önce çocuğun kıyafetlerini giydiriyor, çocuk zorlanmasın diye okul çantasını hazırlıyor ya da çocuğun her istediğini anında yapıyor. Bu durumda ebeveynler aslında çocuğuna iyilik değil, kötülük yapmış oluyor. Çünkü çocukların temel alışkanlıklarını doğru dönemde kazanmaları ve pratik yaparak öğrenmeleri, özgüven kazanmaları, yeterli bireyler olabilmeleri için çok önemli. Okula başlayana kadar ebeveynleri tarafından beslenen çocuklar, ödevlerini tek başına yapamıyor, birçok konuda başkasına bağımlı hale gelebiliyor. Bu nedenle çocuğunuzun işlerini yapmak yerine ona bu işlerin nasıl yapılacağı konusunda yol gösterin, rehber olun.

“Yemiş veya diğer bir tabir ile abur cubur, kıyafet,oyuncak…” Maalesef ki bazı çocukların anne ve babalarından istediği şeylerin sonu gelmiyor. Günümüzde anne-babalar maddi imkanları olmasa bile çocuklarına her istediklerini almaya çalışıyorlar. Çoğu zaman fedakarlık yaptıkları için de ondan daha fazla başarılı olmasını, daha mutlu olmasını ve kendilerini daha çok sevmesini bekliyorlar. Ancak böyle bir beklenti yanlış. “Benim onun yaşında hiçbir şeyim yoktu, onun her şeyi olmalı” diyerek her istediğini almak son derece hatalı bir davranış. İhtiyaç dışı sunulan maddi imkanlar çocuğa fayda yerine zarar verir. Bu yaklaşım, çocuğun paranın kıymetini anlamamasına, kazanmadan harcamaya alıştığı için tembelliğe alışmasına yol açar.

Hiç şüphesiz anne-baba çocuğunu tehlikelerden korumalı ve güvenliğini sağlamalı. Ancak “Sana güveniyoruz ama etrafa güvenmiyoruz”, “Yabancılar tehlikelidir” gibi cümleler çocuğun kaygılı ve ailesine bağımlı bir birey olmasına yol açacağından bu tür sözler yerine, ona tehlikelerle ilgili yol gösterici olun ve ihtiyacı olan bilgi ve donanımı kazandırın.

Çocuğuzu asla başka bir çocuk ile kıyaslamayınız. Çocuğunuza iyi niyetle, daha başarılı, daha doğru davranan diğer çocukları örnek göstererek onu motive edebileceğinizi düşünüyor olabilirsiniz. Ancak bu kıyaslama çocuk tarafından her zaman beğenilmeme olarak algılanıp yetersizlik ve değersizlik duygularının filizlenmesine yol açar. Kendini yetiştiği aile ortamında değersiz hisseden çocuklar ise hem kıyaslandıkları çocuklara öfke duyar hem de çaba göstermekten kaçınır. Çocuğunuzu olduğu gibi kabul edin, farklı yeteneklerinin ortaya çıkmasına fırsat tanıyın. Unutmayınız ki her birey farklıdır.

Anne-baba kurallar ve disiplin ile ilgili hem kendi içinde hem de birbiri ile aynı dili konuşmalı. Çocuğun topluma sağlıklı bir yetişkin olarak katılması için gerekli olan sınırları edinmesi ancak tutarlı bir aile içerisinde mümkün. Unutulmamalı ki çocuklar sürekli anne-babanın sınırlarını test ederler. Bu nedenle kendinizin tutarlı davranacağınızdan emin olmadığınız yeni bir kural ve düzenlemeye başlamayın. Bu kuralları çocuğun bakıcısı varsa ortak uygulayın.

Çocuklar her ne kadar özgür olmak isteseler de anne-babanın rehberliğine ihtiyaç duyar. Çocuğunuza arkadaş gibi değil, yol gösterici birer anne-baba olarak yaklaşın. Müsade edin ki çocuğunuz hayatını yaşayarak- deneyerek keşfetsin; anca bu şekilde hayatı öğrenebilirler. İnsan milletiyiz hepimizin elbetteki hatası vardır. Yaptığımız hatalar hepimize tecrübe oldu ki sonrasında bir daha bu hataları “hata” olarak tekrarlamadık…

Unutmayınız ki çocuklarınız birçok davranışınızı örnek alıyor. Destekleyici tutumu benimseyen aile çocuklarına iyi model olan ailedir.

Okul öncesi öğretmeni

Nesrin YAĞCIOĞLU

Facebook Yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı