Cemile Demir adlı vatandaş isyan etti: Çocukların sütü, bezi kalmadı, dolap bomboş

Kıbrıs Yenigün Haber’e ulaşan, epilepsi hastası olan ve eşi de çalışamayan 22 yaşındaki Cemile Demir adlı vatandaş, 15 günlük kapanmayla birlikte adeta isyan ederek, yetkililerden yardım istedi.

Cemile Demir adlı vatandaş isyan etti: Çocukların sütü, bezi kalmadı, dolap bomboş
07 Şubat 2021 - 00:03 - Güncelleme: 07 Şubat 2021 - 17:07
Reklam
Yenigün | Özel
Pandemi ile birlikte ülke ekonomisinin de dar boğaza girdiği şu günlerde alım gücü sıfırlanan vatandaş, 15 günlük tam kapanma ile birlikte daha da zor bir duruma girdi.

Kıbrıs Yenigün Haber’e ulaşan, epilepsi hastası olan ve eşi de çalışamayan 22 yaşındaki Cemile Demir adlı vatandaş, 15 günlük kapanmayla birlikte adeta isyan ederek, yetkililerden yardım istedi.

“Ben epilepsi hastasıyım, babam hasta, eşim çalışamıyor, abim pandemi dolayısıyla Güney’de kaldı”
Kendisine yardım edecek olan aile fertlerinin de ekonomik durumunun olmadığını söyleyen Demir, babasının hurda ve patates satarak iki yetim çocuğa baktığını, Güneyde çalışan abisinin pandemi nedeniyle Kuzey’e geçemediğini söyledi.


“Biri 3 diğeri 1 yaşında iki çocukla soğukta kaldım, ne yapacağımı bilmiyorum, sesimizi duyun”
Demir, ablasının yardımı ile yerleştiği Girne-Boğaz, Oray Sitesi'nde şu anda biri 3 diğeri 1 yaşında iki çocuğu ile elektriksiz, soğuk ve susuz kaldığını söyleyerek, yetkililere bu pandemi döneminde sesine kulak verilmesi çağrısında bulundu. Demir, “Biri 3 diğeri 1 yaşında iki çocukla soğukta kaldım, ne yapacağımı bilmiyorum, sesimizi duyun. Çocukların bezi, sütü kalmadı, dolabım bomboş” dedi.


“Elektrik sayacına 2 bin küsur, suya da 3 bin 500 TL istiyorlar”
Epilepsi hastası da olan Cemile Demir, tam kapanma kararından 2-3 ay önce henüz daha inşaatken taşındığı ve şantiye elektriği kullandıkları evin elektriklerinin sayaca bağlanması bildirimlerinin gelmesi üzerine parası olanın elektik ve su sayacını bağlattığını olmayanların bağlatamadığını, kendisinin de ekonomik durumunun olmaması nedeniyle ne elektrik ne de su sayacını bağlatabildiğini söyledi ve “Elektriğimiz yok. Suyumuz da kesik. Elektrik saatini bağlatmam için bin 800 TL artı 400 TL bir miktar yatırmam söylendi, aynı şekilde su için de 3 bin 500 TL para yatırmam gerektiği söylendi. Benim her ikisi için de şu anda ekonomik durumum yeterli değil. En azından bu kapanma durumu geçene kadar bana yardımcı olmalarını istedim. Sonra bulup buluşturup zaten yatıracaktık ama hem suyum hem de elektriğim kesildi. İki çocukla kalakaldık. Şimdi iki çocukla bir gazlı sobanın etrafında hem ısınıp hem aydınlanmaya çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.


“Siyasilere, Elektrik Kurumu’na kadar ulaştık ancak bir sonuç alamadık”
Öte yandan aileye geçtiğimiz kapanmada kurduğu Çocuklar için El Ele sosyal medya platformu üzerinden yardım eden Figen Bilge adlı vatandaş da şu anki sorunun çözümünde yetersiz kaldığını, siyasilere kadar ulaşmasına rağmen ailenin en azından soğuk kış gününde 2 küçük çocukla elektriksiz ve soğukta kalmaması için uğraşmasına rağmen bir sonuç elde edemediğini kaydetti.

Bilge, elektrik kurumu ile de iletişime geçtiklerini ancak 15 Şubat’tan sonra elektrik sayacı için gerekli paranın en az yarısının yatırılması şartı ile elektriğin bağlanabileceği cevabını aldıklarını dile getirdi.

Ailenin gerçekten çok zor durumda olduğunu, çocukların gıda, bez yardımlarına elinden geldiği kadarıyla destek olmaya çalıştığını söyleyen Bilge, “Ben de artık yetersiz kaldım. Çocuklara süt ve bez için destek olmaya çalışıyorum ama elektrik ve su konusu beni bu zorlu dönemde aştı” diye konuştu. 

*Aileye ulaşmak isteyenler Figen Bilge ile Facebook üzerinden iletişime geçebilir.


 
Reklam

YORUMLAR

 • 3 Yorum
 • Zeki cinar
  3 hafta önce
  Cin çarpsın o cocuklari bu soguk kiş gününde elektriksiz bırakan zihniyeti Ve sosyal devlet anlayışını bendedir zihniyete kullanan yöneticilere
 • Kadir ali
  3 hafta önce
  Nerede o torpilci beleş ci vurgun cu yönetici zihniyet . Çünkü kendilerinden .diil bu zur duruma düşen. Ler. Netede belde belediyeleri .kesin bu zerda ki kişilerin çok fazla bir oy potansiyeli olmadığından ugrayorlardir. Evine.yardima Nerede devletin sosyal yardım dairesi . Evde iki küçük çocuk var ve soğuk dan üşüyor. Evde ama ac yatmak zorunda kalıyor lar . Yazik . Belde belediyesine Yazik elektrik dairesin Yazik torpilli. Ve torpilci düzeni yaratan zihniyet. O iki yetim çocuğun ahi üzerinize olsun .
 • Ahmet sayar
  1 ay önce
  Devletimiz çözümünü bulacaktır inşallah