Reklam

Bilim insanları Şili'de "uçan ejderha" buldu

Araştırmacı "Belki de bir kez gelip kaldılar" diyor.

Reklam
Bilim insanları Şili'de "uçan ejderha" buldu
13 Eylül 2021 - 16:00 - Güncelleme: 13 Eylül 2021 - 16:05
Reklam
Bilim insanları, Kuzey Yarımküre'nin semalarında dolaştığı bilinen bir "uçan ejderhanın" Şili'ye de ayak bastığına dair kanıt buldu. 

Dinozor, 160 milyon yıl önce yeryüzünde dolaşan erken bir pterozor grubuna aitti.  Güney Amerika ülkesindeki Atacama Çölü'nde uçan ejderha denen bu canlının fosili bulundu. 

Uzun bir kuyruğu, kanatları ve dışa dönük, keskin dişleri olan Jura Devri sürüngenine dair Güney Yarımküre'de ilk kez kanıt bulunuyor. 

Şili'deki fosil, Atacama Çölü Ulusal Tarih ve Kültür Müzesi müdürü Osvaldo Rojas tarafından 2009'da Cerritos Bayos kasabasında keşfedildi.

Araştırmacılar daha sonra Jura Devri'nden kalma uçan bir sürüngene ait bilinmeyen türün kalıntılarını buldu. 

Kalıntıları inceleyen Şili Üniversitesi'ne göre, yapılan analiz hayvanın Rhamphorhynchinae alt familyasına ait olduğunu ortaya koydu. 

Üniversite bunun, Güney Yarımküre'de Rhamphorhynchinae alt familyasının keşfedilen ilk örneği olduğunu söyledi.

Kalıntılara yönelik araştırmayı yöneten Jhonatan Alarcon'a göre bu gruba ait buluntular genellikle Avrupa'dan geliyor ve Şili'de bulunan iskelet kalıntıları "bu gruptaki hayvanların dağılımının şimdiye kadar bilinenden daha geniş olduğunu" gösteriyor.

Keşif, dünyanın güneyindeki kara kütlelerinin çoğunun Gondvana adlı bir süper kıta halinde birleşik olduğuna inanılan bir dönemde, Güney ve Kuzey Yarımküreler arasındaki yakın bağlara ve muhtemel göçlere işaret ediyor. 

Şili Üniversitesi'nden Alarcon, "Küba'da da bu gruptan ve görünüşe göre kıyı hayvanları olan pterozorlar var, bu yüzden büyük ihtimalle Kuzey ve Güney arasında göç ettiler ya da belki de bir kez gelip kaldılar, bilmiyoruz" dedi. 

Keşfe dair ayrıntılar Acta Palaeontologica Polonica adlı dergide yayımlandı. 

2019'da Avustralya'da 96 milyon yıllık uçan bir sürüngen iskeleti bulunmuştu. 

Aynı yıl Kanada buzunda gömülü bulunan bir uçan sürüngen, tarihteki en büyük uçan hayvanlar arasında yer alan yeni bir tür olarak tanımlanmıştı. 
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum