reklam 1reklam 1
reklam 2reklam 2
Yaşam

Bel Ağrılarının Gizli Suçlusu; Faset Eklem Sendromu!

Faset eklem sendromu gibi… Avrasya Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Uzm. Dr. Şenay Sıldır, faset eklem sendromu hakkında bilinmesi gerekenleri anlatıyor.

Çoğu zaman bel ağrılarından şikayet ediyor, ancak doktor doktor gezmemize rağmen bir türlü sonuca ulaşamıyoruz. Yapılan tüm muayeneler, testler sonuçsuz kalırken, sürekli fıtık ile ilgili teşhislerle karşı karşıya kalıyoruz. Oysa bel ve boyun ağrılarımızın arkasında çok daha başka bir hastalık olabilir.

FASET SENDROMU NEDİR?

Faset eklem sendromu, ekleminin dejeneratif ve travmatik nedenlere bağlı olarak belde lokal ve/veya bacak ağrısı ile kendini gösteren bir sağlık problemidir. Tüm kronik bel ağrılarının %15’inin faset eklem kaynaklı olduğu düşünülmektedir.

Faset eklemler oldukça karmaşık sinirlerle donatılmışlardır ve ağrıya çok duyarlıdırlar. Omurgamızın hareketliliğinde büyük önemi olan bu eklemlerin yapısı yaşa, travmalara bağlı olarak bozulabilir ve ciddi boyun, bel ağrılarına sebep olabilir.

BU HASTALIĞI BİLMİYORUZ!

Toplum olarak en çok şikayet ettiğimiz sağlık problemlerinden biri olan bel ve boyun ağrılarının en önemli sebebi faset sendromu. Halk arasında çok bilinmeyen ve göz ardı edilen bir hastalık olan faset sendromu, birçok doktor tarafından da yeterince tanınmamaktadır. Bu durumda aslında tedavisi kolay bir hastalığa uygun tedavi yapılmasını engellemektedir. Üstelik çoğu zaman hastalara fıtık teşhisi konulmakta, uzun yıllar fıtık tedavisi uygulanmakta ve hiçbir sonuca ulaşılamamaktadır.

Facebook Yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı