Reklam

Amcaoğlu, Kuir Kıbrıs'ı kabul etti: Nefret söylemleri bize yakışmıyor

Reklam
Amcaoğlu, Kuir Kıbrıs'ı kabul etti: Nefret söylemleri bize yakışmıyor
25 Eylül 2021 - 16:07
Reklam

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Olgun Amcaoğlu geçtiğimiz gün Kuir Kıbrıs Derneği temsilcilerini kabul etti.

Bakanlık basın bürosu aracılığı ile yapılan açıklamada, kabulde Eğitim ve Ortak Hizmetler Dairesi Müdürü Cengiz Uzun ve Bakanlık Hukuki İşler Sorumlusu Avukat Olcay Kara hazır bulundu.

Kuir Kıbrıs Derneği’ni de Renklerin Çeşitliliği Projesi Koordinatörü Erman Dolmacı, Hayat Projesi Koordinatörü Doğukan Gümüşatam, Kuir Dayanışma Hattı Temsilcisi Ziba Sertbay, Eğitim Ekibi Temsilcisi İbrahim Ray ve Sosyal Hizmetler Ekibi temsilcisi Derviş Taşkıranlar temsil etti.

Kuir Kıbrıs temsilcileri, geçtiğimiz Mayıs ayında gerçekleşen Onur Yürüyüşü sonrası, sosyal medya üzerinden LGBTI +(lezbiyen, gey, biseksüel, trans, interseks ve artılara) nefret söylemi içeren bazı paylaşımlardan şikayetçi olmuştu. Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı’na bağlı bu öğretmenle ilgili bakanlığa yazılı şikayet dilekçesi de iletmişti.

Amcaoğlu ve bakanlık yetkilileri, konuyla ilgili hukuki pozisyonu, yaşanan süreci ve izlenecek yol haritasını Kuir temsilcilerine izah ederek; “her türlü nefret söylemine karşıyız, bu konuda herkesi daha duyarlı ve saygılı olmaya davet ediyoruz” dedi.

Bakan Amcaoğlu, nefret ve dışlama içeren söylem ve davranışların, Kıbrıslı Türklerin hoşgörülü yaşamına aykırı olduğuna da vurgu yaptı. İlgili öğretmenin nefret söylemi içeren tavrının ise özellikle bir öğretmene yakışmayan, kabul edilemeyecek bir tavır olduğunu belirtti.

Bakan Amcaoğlu, eğitimin sadece okullardaki müfredattan ibaret olmadığını ekledi ve tüm toplumun her türlü zorbalığa ve nefret söylemine karşı eğitilmesinin önemine dikkat çekti.

Kuir temsilcileri de eğitimin önemine vurgu yaparken, LGBTI +’ların toplumda uğradığı zorbalık ve benzer davranışlar konusuna eğitim alanında özenle yaklaşılması gerektiğini aktardı.

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum