reklam 1reklam 1
reklam 2reklam 2
Dünya

ABD vergi kararıyla AB’yi de karşısına aldı

ABD, gececi mafiyet süresi 1 Haziran’da bitecek olan AB, Kanada ve Meksika’nın da ithal çelik ve alüminyuma yönelik gümrük vergilerine tabi tutulacağını açıkladı. Yapılan bildiri ardından, Almanya, Fransa ve İngiltere’den toplu isyan geldi.

ABD vergi kararıyla AB'yi de karşısına aldı

TİCARET ÖRGÜTÜ MİSİLLEME ÖNERDİ

ABD’nin tek taraflı olarak aldığı ilave gümrük vergileri kararının adil olmadığını ve Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) kurallarıyla çatıştığını belirten AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, “Bu dünya ticareti için kötü bir gündür. ABD bize DTÖ uzlaşmazlıkları giderme mahkemesi ve ABD ürünlerine ilave gümrük vergileri uygulamaktan başka seçenek bırakmıyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Ticaretten Sorumlu Üyesi Cecilia Malmström ise ABD’nin ithal çelik ve alüminyuma yönelik uygulamaya koyacağı ilave gümrük vergilerine ilişkin, “ABD’nin tedbirleri, uzlaşılmış uluslararası kurallara aykırı olduğu için Dünya Ticaret Örgütünde (DTÖ) anlaşmazlıkların çözümü davası süreci başlatacağız.” ifadesini kullandı.

ABD vergi kararıyla AB'yi de karşısına aldı

MACRON: BU KARARA CEVAP VERECEĞİZ

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, ABD’nin ithal çelik ve alüminyuma ek vergi uygulaması kararının uluslararası hukuka aykırı olduğunu ifade ederek, bunun büyük bir hata olduğunu söyledi.

ABD yönetiminin ek vergi kararından esef duyduğunu dile getiren Macron, “Karar, ABD, AB ve Fransa’nın kabul ettiği uluslararası ticaret kurallarına aykırıdır. Bu nedenle hukuka aykırı olduğu için karara itiraz edeceğiz ve cevap vereceğiz.” dedi.

ABD vergi kararıyla AB'yi de karşısına aldı

ALMANYA VE İSVEÇ: BİZ DE AYNI ORANDA VERGİ KOYALIM

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, ABD’nin ithal çelik ve alüminyuma yönelik uygulamaya koyacağı ilave gümrük vergilerinin hukuka aykırı olduğunu vurgulayarak, AB karşı tedbirlerle en uygun şekilde cevap vermeye hazır olduğunu ifade etti.

İsveç Avrupa Birliği (AB) ve Ticaret Bakanı Ann Lind ise ”İsveç ABD’ye yılda 4 milyar dolar çelik ihracat ediyor. ABD’nin aldığı en kötü karar.” değerlendirmesini yaptı.

ABD’nin aldığı kararın Dünya Ticaret Örgütünün (DTÖ) kurallarına aykırı olduğunu hatırlatan Lind, ”Duruma göre AB ülkeleri de ABD’den ithal edilen çelik ve alüminyuma aynı oranda ek vergi koyabilir.” diye konuştu.

ABD vergi kararıyla AB'yi de karşısına aldı

İNGİLTERE: AB’NİN KAFASINA SİLAH DOĞRULTULDU

Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanı Maksim Oreşkin de ABD’nin yürüttüğü ticari politikaları eleştirerek, “Şu anda ABD’nin kendi ayağına sıkmasını izliyoruz. Bu politikalar nedeniyle tüm dünya ekonomisi de zarar görüyor.” ifadelerini kullandı.

İngiltere’de çelik sektörünün çatı kuruluşu olan UK Steel’in Başkanı Gareth Stace, ABD’nin çelik sektörüne yönelik gümrük vergisi adımlarına ilişkin, “Avrupa Birliği (AB) liderlerinin kafasına silah doğrultulmuş durumda.” yorumu yaptı.

Facebook Yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı