"65 yaş üstü ve kronik hasta 8 bin 500 kişi 1. doz, 6 bini aşkını da 2. dozunu yaptıramadı"

"65 yaş üstü ve kronik hasta 8 bin 500 kişi 1. doz, 6 bini aşkını da 2. dozunu yaptıramadı"
18 Mart 2021 - 13:26
Reklam
YENİGÜN | CANLI AKTARIM
Cumhuriyet Meclisi’nin bugünkü birleşiminde söz alan Sağlık Bakanı Ünal Üstel, aşılar ve kovid-19 krizi ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Devletin tüm kayıtların serverlerinin Başbakanlık’ta olduğunu ve ülkede ikamet eden herkesin sistemden görüldüğünü kaydetti.

Önceki aşılama sisteminin manuel olduğunu otomasyona geçilemediğini ve sıkıntılar yaşandığını söyleyen Üstel, “Biz daha şeffaf ve daha adaletli bir sisteme geçtik. Önceki arkadaşıma da koyduğu katkıya teşekkür ediyorum” dedi.

Amacın Karpaz’da yapılan aşının merkezden görülmesi ve kriter dışı ise gerekli uyarının yapılabilmesi olduğunun altını çizen Üstel, “Aşı programına koyduğumuz kriter 65 yaş üzeri ve kronik hastalıkların öncelikli olması ama şu anda 8 bin 500 vatandaşımız henüz daha 1. Ve 2. Dozunu yaptıramayanlar var. Bu insanlara ya ulaşılamadı ya da SMS’ler girmedi. Biz bunlara ulaştık. 6 bin 500 65 yaş üstü 2. Dozunu yapmamış insanımız var” dedi.

“Kronik hastaların verileri hiçbir yerde yok. Hekim arkadaşlarımızın verdiği bilgiler ışığında sisteme işleme yapıyoruz” dedi.  Üstel, 24 günde tüm bu verileri topladıklarını da aktardı.

 
Reklam

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • Okan Aygun
  1 ay önce
  Her kronik hastanin bir doktoru ver nasil oluyorda veri yok diyorsunuz saglik ust kurulunu verdigi raporlar var
 • Ali
  1 ay önce
  Veri yok diyorlar 3 defa annem icin online basvuru yaptim yasi 71 kronik astim rahatsizligi var halen adi randevusu verilmedi. Dogrudur veri yok.... online sistem süs niyetine yapildi.