reklam 1reklam 1
reklam 2reklam 2
Gündem

6 adayın katılacağı program tartışma yarattı: “YSK’ya başvuracağız”

Kıbrıs Genç TV’de yarın 6 cumhurbaşkanı adayının katılacağı Seçim Özel Programı tartışmalara neden oldu. Bağımsız Cumhurbaşkanı Adayı Alpan Uz ve Milliyetçi Demokrasi Partisi Genel Başkanı Buray Büsküvütçü, diğer adayların programa davet edilmemesini ‘adaletsizlik’ olarak değerlendirerek, Yüksek Seçim Kurulu’na şikayette bulunacaklarını bildirdi.

11 Ekim’de yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçiminde yarışacak Mustafa AkıncıErhan ArıklıKudret ÖzersaySerdar DenktaşTufan Erhürman ve Ersin Tatar’ın, yarın akşam “Er Meydanı Seçim Özel” programına davet edilip, diğer adayların pas geçilmesi tepkilere neden oldu.

Konuyla ilgili Kıbrıs Postası’na açıklamada bulunan Bağımsız Cumhurbaşkanı Adayı Alpan Uz, YSK’ya itirazda bulunacağını dile getirdi. 11 adayın bulunmasına rağmen 6 adayın davet edilmesinin eşitlik ilkelerine ayrıkırı olduğunu ifade eden Alpan Uz, TV kanallarının ayrımda bulunmaması gerektiğini belirtti.

ALPAN UZ: “SEÇİMDE SADECE ‘6 ADAY YARIŞIYOR’ İNTİBASI YARATILIYOR”

Tüm düşüncelerin halkla paylaşılması için herkese şans verilmesi gerektiğini bildiren Alpan Uz, “Yapılan haksızlıktır. Diğer adayların sessizliğe kalışı da üzücü bir durumdır. Bu adaletsizliğe sessiz kalınması kabul edilemez. Davetli olan kişiler, diğer adaylar gelmezse ‘biz de katılmayız’ gibi protesto yapmalıydı. YSK’ya konuyla ilgili başvuracağız. Seçimde sadece 6 aday yarışıyor intibası yaratılıyor. Sesimizi kısmaya çalışıp, demokrasiye darbe vuruyorlar. Ancak pes etmeyeceğiz” diye konuştu.

Milliyetçi Demokrasi Partisi Genel Başkanı Buray Büsküvütçü ise Kıbrıs Postası’na yaptığı açıklamada, algı operasyonu yapıldığını belirterek, seçim yasasına da aykırı hareket edildiğini belirtti. MDP’nin Cumhurbaşkanı Adayı Dr. Fuat Türköz’ün ve diğer adayların programa çağrılmamasının etik dışı olduğunu kaydeden Büsküvütçü, YSK’ya başvuracaklarını ifade etti.

BURAY BÜSKÜVÜTÇÜ: “DEVLET TELEVİZYONLARININ BAŞLATTIĞINI ÖZEL KANALLAR DEVAM ETTİRİYOR”

Asimetrik bir seçim yarışı içinde olduklarını ifade eden Büsküvütçü, “Radyo ve televizyonlarda ekonomik güçlerinden dolayı bütün alanları kapattılar. Bize sadece devletin verdiği şehir merkezinin girişlerinde ufak panolarda kendimizi ifade etmek kaldı. Köy gezileri yasak olmasına rağmen hem Ersin Tatar, hem Kudret Özersay ve diğer adaylar, YSK kararı yokmuş gibi kahve kahve dolaşıp, el ilanı dağıtıyor. Yetmezmiş gibi bunun üzerine tek şansımız olan basında da kendimizi ifade etme şansı bulamıyoruz” diye konuştu.

BRT’nin de yalnızca 6 aday yarışıyormuş gibi haberlere yer verdiğini dile getiren Büsküvütçü,  “BRT başbakan Ersin Tatar’ın borozanı gibi hareket ediyor. YSK’nın zorunlu kıldığı tanıtım çekimini yaptık, BRT’de yer bile alamadık.  Devlet televizyonlarının başlattığını özel kanallar devam ettiriyor” ifadelerini kullandı.

Facebook Yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı