reklam 1
reklam 2
Türkiye

Çavuşoğlu: “Rum kesimi Kıbrıslı Türklerle; Yunanistan, Türkiye ile işbirliği içinde olmalı”

Akdeniz’de deniz yetki alanları sınırlandırması hakkında konuşan Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye’nin Güney Kıbrıs Rum yönetimi hariç Akdeniz’e kıyısı olan ülkelerle anlaşabileceğini, Rum kesiminin Kıbrıs Türk halkıyla, Yunanistan’ın da Türkiye ile iş birliği arayışı içinde olması gerektiğini vurguladı.

Çavuşoğlu, Suriye’de yönetim bulunmadığı için bir anlaşmanın şu anda imkansız olduğunu, Mısır ile de halklar arasında sorun olmamasına rağmen yönetimle sıkıntılar yaşandığını ifade etti.

Bakan Çavuşoğlu, Mısır ile anlaşma ihtimali konusunda, “Yarın çıkarlar örtüşürse niye olmasın. Şartlar oluştuğu zaman Akdeniz etrafındaki ülkelerle çalışırız, ortak bir noktaya gelirsek anlaşmaları imzalarız.” dedi.

“EGE’DEKİ ADALARIN TÜRKİYE’Yİ HAPSETMESİNE İZİN VERMEYİZ”

Yunanistan ile Ege’deki sorunları aşabilmek için istikşafi görüşmeler başlatıldığını ancak bunun Çipras yönetiminde devam etmediğini anımsatan Çavuşoğlu, Yunanistan’ın hazırlattığı Seville haritasının Atina yönetiminin niyetini gösterdiğini söyledi.

Çavuşoğlu, Türkiye’nin kalıcı diplomatik çözüm istediğini, Yunanistan’ın tek taraflı adımlarını kabul etmeyeceğini vurgulayarak şunları kaydetti:

“Meis Adası’nın hemen karşısındaki Antalya ve Kaş’ın ya da Ege’deki küçük adaların Türkiye’yi o bölgeye hapsetmesine müsaade etmeyeceğimizi tarihten bu yana ortaya koyuyoruz. Yunanistan, bizimle anlaşmaya varsa biz buna hazırız. Oturur konuşuruz. Biz gerginlikten yana değiliz. Uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarımızdan yanayız.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı